Information om relining

Riksbyggen Brf Malmöhus 22 kommer i början av 2022 påbörja relining av bottenavloppen. Relining innebär att avloppen får en ny invändig beläggning vilket gör att avloppsrören får en längre livslängd. Bottenavloppen i samtliga bostadsbyggnader kommer att relinas.
Mer information gällande projektet kommer förmedlas när det närmar sig byggstart.
 
Vi vill även passa på att informera er om hur fett skadar föreningens avloppssystem. Fett som spolas ner i avloppet orsakar mycket stora problem i rören med stor risk för stopp hemma hos dig eller i förenings ledningsnät. I avloppet sjunker nämligen temperaturen, fettet fastnar på insidan av ledningarna och stelnar till stora cementliknande proppar som leder till stopp i avloppet och risk för översvämningar.
 
Ta hand om fettet så här:
§  Fett och oljor ska aldrig spolas ner i avloppet.
§  Fett ska hällas i en återförslutningsbar förpackning, som PET- eller mjölkförpackning och sedan kastas i restavfallskärlet i föreningens miljöhus.
§  Vid mindre mängder fett torka upp med hushållspapper och släng i mat- eller restavfall innan du sköljer ur stekpannan eller kastrullen.
 

Nyhetsarkiv

Länkar

Senaste nyheter