Obligatorisk statuskontroll av lägenheter

Som en del av bostadsrättsföreningens löpande arbete för att förebygga skador samt säkerställa god teknisk standard och säkerhet i fastigheten, genomförs regelbundna statuskontroller av lägenheterna. Dessa kontroller är obligatoriska och något man som bostadsrättshavare inte kan neka till.

För att kontrollen ska kunna genomföras är det viktigt att föreningen ges tillträde till er lägenhet. Enligt 7 kap. 13 § i Bostadsrättslagen (1991:614) samt § 35 i föreningens stadgar, är bostadsrättshavare skyldiga att lämna tillträde för nödvändiga kontroller, tillsyn och underhåll.

Nedan följer ett utdrag ur Bostadsrättslagen (1991:614, 7 kap. 13 §): Tillträde till lägenheten
 
“Företrädare för bostadsrättsföreningen har rätt att få komma in i lägenheten när det behövs för tillsyn eller för att utföra arbete som föreningen svarar för eller har rätt att utföra enligt 12 a §.
 
När bostadsrättshavaren har avsagt sig bostadsrätten enligt 4 kap. 11 § eller när bostadsrätten ska tvångsförsäljas enligt 8 kap., är bostadsrättshavaren skyldig att låta lägenheten visas på lämplig tid. Föreningen ska se till att bostadsrättshavaren inte drabbas av större olägenhet än nödvändigt.
 
Bostadsrättshavaren är skyldig att tåla sådana inskränkningar i nyttjanderätten som föranleds av nödvändiga åtgärder för att utrota ohyra i huset eller på marken, även om hans lägenhet inte besväras av ohyra. I så fall tillämpas 5 §.
 
Om bostadsrättshavaren inte lämnar tillträde till lägenheten när föreningen har rätt till det, får Kronofogdemyndigheten besluta om särskild handräckning. I fråga om sådan handräckning finns bestämmelser i lagen (1990:746) om betalningsföreläggande och handräckning.”
(Lag 2006:710)

 
Vid frågor är ni välkomna att kontakta styrelsen.

Nyhetsarkiv

Länkar

Senaste nyheter