Felanmälan och störningsanmälan görs dygnet runt till Riksbyggen Dag & Natt:
 0771 - 860 860

Dart lokalen är stängd tillsvidare på grund av vattenskador

2025 > 06

Föreningens områdeskontor kommer att ha stängt v. 32 - 35
2025-08-05 till 2025-09-01
 
Öppnar igen tisdagen den 02/9 på Serenadgatan 28!
kl.08.00-11.00
 
Resten av sommaren har vi öppet som vanligt tisdagar 08.00-11.00 och torsdagar 13.30-16.00
 
Ni kan som vanligt få hjälp med de flesta ärenden genom att ringa Riksbyggen Dag&Natt på tfn 0771- 860 860
 
Nycklar kan lämnas i brevlådan till områdeskontoret på Serenadgatan 28, lägg nycklarna i ett kuvert märkt med namn, adress samt lägenhets nummer.
Med vänlig hälsning
Riksbyggen
 
 
På uppdrag av Brf Malmöhus 22 styrelse

Läs hela inlägget »

Som en del av bostadsrättsföreningens löpande arbete för att förebygga skador samt säkerställa god teknisk standard och säkerhet i fastigheten, genomförs regelbundna statuskontroller av lägenheterna. Dessa kontroller är obligatoriska och något man som bostadsrättshavare inte kan neka till.

För att kontrollen ska kunna genomföras är det viktigt att föreningen ges tillträde till er lägenhet. Enligt 7 kap. 13 § i Bostadsrättslagen (1991:614) samt § 35 i föreningens stadgar, är bostadsrättshavare skyldiga att lämna tillträde för nödvändiga kontroller, tillsyn och underhåll.

Nedan följer ett utdrag ur Bostadsrättslagen (1991:614, 7 kap. 13 §): Tillträde till lägenheten
 
“Företrädare för bostadsrättsföreningen har rätt att få komma in i lägenheten när det behövs för tillsyn eller för att utföra arbete som föreningen svarar för eller har rätt att utföra enligt 12 a §.
 
När bostadsrättshavaren har avsagt sig bostadsrätten enligt 4 kap. 11 § eller när bostadsrätten ska tvångsförsäljas enligt 8 kap., är bostadsrättshavaren skyldig att låta lägenheten visas på lämplig tid. Föreningen ska se till att bostadsrättshavaren inte drabbas av större olägenhet än nödvändigt.
 
Bostadsrättshavaren är skyldig att tåla sådana inskränkningar i nyttjanderätten som föranleds av nödvändiga åtgärder för att utrota ohyra i huset eller på marken, även om hans lägenhet inte besväras av ohyra. I så fall tillämpas 5 §.
 
Om bostadsrättshavaren inte lämnar tillträde till lägenheten när föreningen har rätt till det, får Kronofogdemyndigheten besluta om särskild handräckning. I fråga om sådan handräckning finns bestämmelser i lagen (1990:746) om betalningsföreläggande och handräckning.”
(Lag 2006:710)

 
Vid frågor är ni välkomna att kontakta styrelsen.

Läs hela inlägget »

På grund av myndighetsbeslut behöver föreningen uppgradera rökgasventilationen i hisschakt och brandtrappor i höghusen. Arbetet har ännu ingen fastställd tidsplan men beräknas påbörjas inom en snar framtid. Vi återkommer med mer information så snart alla detaljer är klara.

Läs hela inlägget »

Arbetet är nu avslutat, och glädjande nog gick det både snabbare och blev billigare än beräknat. Det sista momentet var luftning av systemet, vilket genomfördes smidigt tack vare ett gott samarbete med lägenhetsinnehavarna.

Läs hela inlägget »

Vi i styrelsen har uppmärksammats på att det förekommer försök att ta sig in i lägenheter i vår förening, särskilt hos äldre personer. Personerna utger sig för att komma från till exempel fastighetsförvaltningen, kommunen eller andra myndigheter och säger att de behöver kontrollera något i lägenheten – t.ex. vatten, ventilation eller el.

Klicka här för mer information

Läs hela inlägget »
loading...

Bullitinen

Arkiv

Länkar